Ako vybrať správny zatepľovací systém?

90-zatepleni.jpg

Zatepľovacie systémy (ETICS) sa skladajú z jednotlivých častí, ktoré musia byť odskúšané a vnímané ako jeden celok. Len systém zhotovený zo schválených a odskúšaných komponentov, je považovaný za produkt, na ktorý sa vzťahuje záruka. Správny výber certifikovaného systému závisí od množstva faktorov, ktoré možno rozdeliť na ekonomické a technické. V rámci ekonomických faktorov sa investor vždy rozhoduje, či si vybrať lacnejší polystyrén alebo drahšiu minerálnu vlnu. Každý z tepelných izolantov má svoje výhody. Nedá sa uprednostniť prvý alebo druhý izolant. Závisí od typu budovy a od požadovaných vlastností zatepľovacieho systému. Pre lepšiu orientáciu poslúžia nasledovné popisy hlavných funkčných vrstiev zatepľovacích systémov.

Tepelná izolácia - expandovaný polystyrén alebo minerálna vlna

  • Expandovaný polystyrén ‒ najbežnejší izolant pre zatepľovacie systémy. Teší sa obľube hlavne vďaka nižšej cene ako minerálna vlna. Polystyrénov je viac typov. Ten pre fasády musí byť označený písmenom F. Predáva sa pod obchodným názvom EPS 70F alebo EPS 100F. Hlavnými výhodami sú: lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako pri minerálnej vlne, výborná spracovateľnosť vďaka nižšej hmotnosti a už spomínaná priaznivá cena. Často je zatracovaný kvôli horšej paropriepustnosti. Pravdou však je, že EPS je aj napriek tomu ešte stále difúzny materiál. Na porovnanie uvádzame hodnoty paropriepustnosti aj iných bežne používaných materiálov v stavebníctve: tehlové murivo μ = cca 10, panel μ = cca 40, EPS μ = cca 40, mäkké drevo μ = cca 120. Pozn.: čím je hodnota vyššia, tým je materiál menej paropriepustný. Z požiarneho hľadiska je použitie výškovo obmedzené pri stavbách, ktoré majú viac ako 3 nadzemné podlažia. V prípade vyhovujúcich parametrov odporúčame použiť namiesto klasického bieleho polystyrénu sivý grafitový polystyrén, ktorý má o cca 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Ostatné parametre, ako aj technologický postup ostávajú nezmenené. Pri porovaní prínos/cena vychádza sivý grafitový polystyrén ako najefektívnejšie zateplenie súčasnosti aj budúcnosti.
  • Minerálna fasádna vlna - na trhu sú tzv. fasádne dosky s pozdĺžnym vláknom a tzv. lamely s kolmým vláknom. Z hľadiska úžitkových vlastností pri zatepľovaní sú medzi nimi zanedbateľné rozdiely. Zväčša sa vpraxi používajú minerálne dosky, nakoľko nie je potrebné až také dokonalé vyrovnanie podkladu apráca snimi je rýchlejšia. Hlavnou výhodou minerálnej vlny vo všeobecnosti je jej nehorľavosť aparopriepustnosť. Výškovo je použitie minerálnej vlny bez obmedzenia. Práca svlnou je však náročnejšia pre jej vyššiu hmotnosť. Veľa investorov si vyberá minerálnu vlnu tiež preto, že je to prírodný materiál ‒ teda zhľadiska ich životného štýlu. Minerálna vlna je drahší materiál vporovnaní sklasickým bielym alebo grafitovým sivým polystyrénom.
  • Extrudovaný polystyrén, Perimeter - izolanty vhodné na doteplenie v oblasti soklov budov a oblasti pod úrovňou terénu. Izolanty sa vyznačujú vyššou pevnosťou vtlaku azníženou nasiakavosťou. Zateplenie týmito typmi izolantov nespadá do oblasti certifikovaných zatepľovacích systémov. Extrudovaný polystyrén a Perimeter sa vždy považujú za pomocný materiál pri zateplení konštrukcií samotným certifikovaným zatepľovacím systémom.

Výstužná vrstva - vrstva, ktorá prenáša napätia na povrchu zetepľovacieho systému

  • Bežná stierková hmota - cementová stierková hmota na lepenie avystužovanie tepelného izolantu.
  • Špeciálna stierková hmota - cementová stierková hmota na lepenie avystužovanie tepelného izolantu sobsahom sklených vlákien. Sklené vlákna zvyšujú pevnosť atuhosť výstužnej vrstvy. Spevnenie výstužnej vrstvy je žiaduce nakoľko zatepľovacie systémy sú vystavené veľkým objemovým zmenám, ktoré prenáša práve táto vrstva. Pokiaľ je zhotovená nekvalitne alebo znekvalitného materiálu, hrozí vznik mikrotrhlín.

Tenkovrstvové omietky - finálna vrstva zatepľovacieho systému

Finálne povrchové úpravy ETICS tvoria najčastejšie tenkovrstvové omietky.

  • Minerálne - výborná paropriepustnosť, veľmi dobrá spracovateľnosť, veľmi výhodná cena za samotnú omietku. Minerálne tenkovrstvové omietky potrebujú vexteriéri zjednocujúci egalizačný náter silikónovou alebo akrylátovou fasádnou farbou. Pre väčšiu prácnosť sú tieto omietky využívané menej ahlavne tam, kde je lacnejšia pracovná sila. Omietky majú vynikajúce vlastnosti aj z hľadiska odolnosti proti mikroorganizmom.
  • Akrylátové - omietky majú výbornú spracovateľnosť a pružnosť. Sú to omietky snajnižšou cenou vprípade, že sa berie do úvahy aj cena práce. Vpraxi sa používajú menej často, nakoľko sú náchylnejšie na ušpinenie arast rias podporený ich nižšou paropriepustnosťou
  • Silikónové - spĺňajú vysoké nároky na kvalitu a spracovanie, majú dlhú životnosť, možnosť širokej palety farieb, disponujú výbornou paropriepustnosťou, samočistiacou schopnosťou asú vysoko pružné.Táto povrchová úprava je v súčasnej dobe považovaná vo všeobecnosti zanajkvalitnejšiu.

V súčasnej dobe ponúkme niekoľko certifikovaných zatepľovacích systémov PCI MultiTherm®, ktorými pokrývame potreby trhu tak z hľadiska ekonomických, ako aj technických požiadaviek na zatepľovacie systémy.

Bližšie informácie o službách a produktoch môžete nájsť na stránkach www.pci-sk.sk.

 

 

Fotogalerie

Kde nás nájdete?

Kde nás najdete?

Vaša najbližšia pobočka

Zadajte obec, ulicu, kde sa nachádzate:

Sika MBCC Slovakia spol. s r.o.
Na stanicu 937/26b
010 09 Žilina
Slovensko
IČO: 53 076 281, IČ DPH: SK2121252881

Tel.:
Fax.:
pci-sk@pci-group.eu
Odborno-technickí poradcovia PCI

COPYRIGHT 2012 ©
Fasádne štúdio - all rights reserved
Webdesign Estetica s.r.o.

Podmienky použitia / Imprint / Ochrana dát

Facebook Fasádné štúdio Kanál Youtube - PCI videá