Výskyt mikroorganizmov na fasáde môže mať dvojaký pôvod a podobné je aj ich vnímanie. Na historických stavbách umocňujú pocit dlhovekosti, avšak pri novostavbách so zatepľovacími systémami (ETICS) je tento jav nechcený a je vnímaný skôr ako estetická vada, ktorá môže mať vplyv na funkčnosť systému. Od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, teda od začiatku masového zatepľovania stavieb sa o tomto probléme často diskutuje a hľadá sa riešenie, ako mu predísť alebo ho aspoň efektívne eliminovať. Môžeme však podotknúť, že dodnes sa nepodarilo výskumu ani výrobcom nájsť účinný spôsob, ako preventívne chrániť ETICS pred mikroorganizmami ani zastaviť ich rast. Čo sú mikroorganizmy, ako vznikajú, čo potrebujú pre život? Po zodpovedaní týchto otázok dokážeme lepšie pochopiť problematiku výskytu a efektívnejšie riešiť sanáciu napadnutých fasád a iných častí stavieb.
Na úvod je treba povedať, že zvýšený výskyt rias na zatepľovacích systémoch nie je vo väčšine prípadov zapríčinený nekvalitou použitých materiálov, nesprávne navrhnutou skladbou zatepľovacieho systému alebo nekvalitou práce. Je všeobecne známe, že riasy sa vyskytujú na všetkých druhoch podkladu bez ohľadu na ich chemické vlastnosti, a to i na materiáloch ako je sklo, plech či plasty. Biologické napadnutie je spravidla zapríčinené jasne danými a veľmi ťažko ovplyvniteľnými fyzikálnymi a prírodnými vplyvmi a s kvalitou podkladu to nemá priamu súvislosť. Základným predpokladom rastu rias a aj iných mikroorganizmov je dostatočný a predovšetkým pravidelný prísun vlhkosti. K zvlhčovaniu povrchu fasády dochádza buď formou dažďových zrážok alebo na zatepľovacích systémoch bežne i kondenzáciou vlhkosti na povrchu konštrukcie (prísun vlhkosti kondenzáciou je pomerne nízky, ale za to pravidelný). Rast môže ovplyvniť aj celkovo prostredie s ustálenou vyššou relatívnou vlhkosťou v ktorom sa stavba nachádza.
![]() |
![]() |
![]() |
Riasy na sklenom podklade na severnej svetovej strane |
Severné steny sú najviac náchylné na usídlenie rias na svojom povrchu. Môže za to deficit slnečného žiarenia. |
Viditeľné riasy na studenom povrchu. |
Najčastejšie sú postihnuté fasády orientované na sever, a to najmä preto, že na takto orientované fasády pôsobí niekoľko vlyvov, ktoré výrazne podporujú rast mikroorganizmov.
Riasy pôsobia na povrch zatepľovacích systémov najmä odpadovými látkami vznikajúcimi pri metabolickej premene (predovšetkým ide o slabé organické kyseliny a cukry), ale tiež vrastaním do mikrotrhlín podkladu, kde potom objemovými zmenami môžu spôsobiť degradáciu povrchovej úpravy. Všeobecne je možné povedať, že väčšina povrchových úprav bežne používaných na zatepľovacích systémoch, sú proti tomuto pôsobeniu mikroorganizmov veľmi odolné. Hlavne materiály na báze akrylátových a silikónových spojív, ktoré dokážu v bežných podmienkach odolať i kyselinám neporovnateľne vyššími koncentráciami, pričom vnútorná štruktúra ich polymérnych spojív zabraňuje vzniku mikrotrhlín, do ktorých by mohli riasy úspešne prerastať. Na zatepľovacích systémoch s týmito povrchovými úpravami je teda korozívne pôsobenie rias v podstate nulové a riasy tu spôsobujú iba estetické vady. Podstatne horšie sú na tom z hľadiska odolnosti proti metabolickým produktom rias omietky a nátery na báze silikátov, u ktorých dochádza k preukázateľnému korozívnemu pôsobeniu rias a v priebehu času dochádza k výraznej degradácii povrchu týchto materiálov.
![]() |
![]() |
Rozdiel teploty povrchu pri zateplenom a nezateplenom bytovom dome (na chladnejšej zateplenej ploche sa dlhšie drží vlhkosť čo má za následok usídlenie rias).
Teplotný rozdiel pár desatín °C stačí na to, aby začala kondenzovať vlhkosť na fasáde resp. aby skondenzovaná vlhkosť vyschla.
Ochranné opatrenia je v zásade možné rozdeliť do dvoch základných kategórií
![]() |
Architektonické riešenie môže z časti pomôcť v problematike rias na fasáde. |
Ako bolo napísané, rast rias na vonkajších povrchoch zateplených fasád je ovplyvnený mnohými faktormi a fakticky sa nedá vopred odhadnúť, či intenzívny rast mikroorganizmov nastane alebo nie. Kľúčom k prevencii rastu mikroorganizmov na zatepľovacích systémoch je tak predovšetkým voľba materiálov s vhodnými vlastnosťami v kombinácii s dodatočnou ochranou fungicídnymi prostriedkami a s kvalitnou realizáciou. Z hľadiska fyzikálnych vlastností sa odoporúča voliť predovšetkým omietky a farby na báze silikónov, ktoré svojimi hydrofóbnymi vlastnosťami výrazne znižujú vlhkostné namáhanie fasády a vďaka svojim difúznym schopnostiam umožňujú ľahký odchod vodných pár z konštrukcie.
Tel.:
Fax.:
pci-sk@pci-group.eu
Odborno-technickí poradcovia PCI
COPYRIGHT 2012 ©
Fasádne štúdio - all rights reserved
Webdesign Estetica s.r.o.
Podmienky použitia /
Imprint /
Ochrana dát