Ako bojovať s vlhkou stenou?

90-fotolia_49027058.jpg

Pri rekonštrukciách, a bohužiaľ nielen pri nich, sa často stretávame so zvýšenou vlhkosťou muriva. Vlhké steny výrazne znižujú užívateľský komfort obyvateľov, zvyšujú náklady na vykurovanie a pôsobia neesteticky. V neposlednom rade nepôsobia dobre ani na ľudské zdravie. Vlhká stena je totiž základným predpokladom pre rast plesní a ďalších škodlivých mikroorganizmov.

Ako bojovať s vlhkou stenou?

Určite ste už počuli množstvo zaručených rád, ako sa zvýšenej vlhkosti v murive zbaviť. Spôsobov je určite veľa a nie je možné ich aplikovať všeobecne. To, čo pomohlo susedovi, nemusí pomôcť vám!
Prvým krokom by mal byť vždy stavebno-vlhkostný prieskum. Je treba zistiť, kde sú príčiny vlhkých stien a na tie sa zamerať a odstrániť ich, prípadne aspoň obmedziť. Tak ako lekár musí určiť správnu diagnózu, aby bola liečba úspešná, tak aj vy potrebujete vedieť príčinu javu. Často sa tiež stáva to, že príčin je niekoľko a preto je treba sanačný zákrok dôkladne premyslieť.

Príčiny zvýšenej vlhkosti

  • vzlínanie vody spod základov, resp. z priľahlého terénu predstavuje veľmi častú príčinu. Prejavuje sa vlhkými mapami vystupujúcimi od podlahy do rôznej výšky. Pokiaľ je existujúca hydroizolácia nefunkčná alebo chýba úplne, je treba vytvoriť novú. Podobne je treba napr. odizolovať stenu, ku ktorej prilieha vlhká zemina.
  • zatekanie zrážkovej vody patrí tiež k častým príčinám. Prejavuje sa vlhkými mapami, ktoré prestupujú od miest, kadiaľ voda vniká do steny, smerom dole. Riešením je revízia a oprava netesností strechy, oplechovania a odkvapového systému.
  • kondenzácia vodných pár na chladnom povrchu stien sa objavuje v nezateplených objektoch na tých stenách, kde teplota klesne pod teplotu rosného bodu. Typickým prejavom sú vlhké mapy nevystupujúce od podlahy. Riešením je zateplenie domu a tiež regulácia vlhkosti vnútorného vzduchu.
  • odstrekujúca zrážková voda zasahuje predovšetkým oblasť sokla, tj. cca 0,5 m nad terénom. Účinnou ochranou je správne zhotovený sokel s vodoodpudivou povrchovou úpravou.
  • poruchy tesnosti rozvodov vody a kanalizácie môžu byť tiež jednou z príčin zvýšenej vlhkosti muriva.

 Metódy zabránenia prienikom vlhkosti

Týchto metód je veľké množstvo, vyberáme tie najčastejšie:

  • vytvorenie novej hydroizolačnej vrstvy v murive, napr. pomocou chemickej clony - injektáže. Princípom tejto metódy je napustenie steny v úrovni nad terénom špeciálnou tekutinou či krémom. Tie spôsobia, že murivo sa stane vodoodpudivým a prestane vzlínať vodu. Odporúčame injektážny systém PCI Saniment® Injekt R, ktorý má široké možnosti použitia a je vhodný aj na veľmi vlhké murivo.
  • podrezanie objektu a vloženie novej hydroizolácie (Pozor! Nebezpečenstvo vzniku statických porúch v murive - trhliny v dôsledku sadania stavby). Tieto metódy sú náročné časovo, tak aj z pohľadu strojového vybavenia.
  • asfaltové hydroizolačné stierky služia na ochranu stien tam, kde ku stene prilieha zemina. Používajú sa tiež ako náhrada asfaltových pásov pri izolácii podláh. Výhodou týchto stierok je ľahké a bezpečné nanášanie bez použitia špeciálneho vybavenia. Odporúčame napr. PCI Pecimor® 1K - bezzápachovú asfaltovú stierku, ktorú je možné okrem vytvárania hydroizolačnej vrstvy použiť tiež na lepenie izolácie pod úrovňou terénu a v oblasti sokla.
  • cementové hydroizolačné stierky slúžia na ochranu pred vlhkosťou vnútri aj vonku. Je možné ich použiť na steny aj na podlahy. Vďaka svojmu zloženiu neznižujú prídržnosť následne nanášaných omietok.
  • konštrukčné opatrenia predstavujú účinnú prevenciu pred vnikaním vody do muriva. Je to napr.: správne navrhnutá soklová oblasť, vyspádovanie terénu smerom od budovy, dostatočné presahy strechy, správne oplechovania a pod.
  • drenážne systémy slúžia na odvedenie presiaknutej zrážkovej vody od objektu. Toto riešenie je vhodným doplnkom k vyššie uvedeným metódam.

 Metódy na zníženie vlhkosti muriva

Predstavujú také činnosti, ktoré síce priamo nebránia vstupu vlhkosti do muriva, ale výrazne uľahčujú jej zníženie. Medzi najúčinnejšie patria napr.:

  • sanačné omietkové systémy - vďaka svojej skladbe uľahčujú odchod vlhkosti zo stien, zabraňujú vzniku vlhkých máp na povrchu a ukladajú škodlivé soli. Tieto soli spôsobujú na klasických omietkach nevzhľadné výkvety. Sanačné omietkové systémy PCI Saniment® vynikajú výbornou priedušnosťou a dokážu bezpečne ukladať škodlivé soli mnoho rokov.
  • vetranie predstavuje veľmi účinný prostriedok na zníženie vlhkosti v interiéri. Z miestností so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kuchyne a kúpeľne, je treba zaistiť odvod vzduch pomocou digestorov, resp. ventilátorov. Nové plastové okna sú omnoho tesnejšie ako staré drevené, preto je treba vetrať intenzívnejšie ako v minulosti, resp. pred výmenou okien. Nemajte strach vetrať aj v zime - studený vzduch obsahuje podstatne menej vlhkosti ako vydýchaný teplý vzduch.

TIP - nezaťažujte prostredie domu či bytu zbytočne vlhkosťou - ak je možné, vyvarujte sa sušeniu prádla v interiéri.

Boj s vlhkosťou často vyžaduje komplexné riešenie, preto sa neváhajte informovať. Vo Fasádnych štúdiách vám poradíme a navrhneme účinné riešenie tohto problému.

 

Kde nás nájdete?

Kde nás najdete?

Vaša najbližšia pobočka

Zadajte obec, ulicu, kde sa nachádzate:

Sika MBCC Slovakia spol. s r.o.
Na stanicu 937/26b
010 09 Žilina
Slovensko
IČO: 53 076 281, IČ DPH: SK2121252881

Tel.:
Fax.:
pci-sk@pci-group.eu
Odborno-technickí poradcovia PCI

COPYRIGHT 2012 ©
Fasádne štúdio - all rights reserved
Webdesign Estetica s.r.o.

Podmienky použitia / Imprint / Ochrana dát

Facebook Fasádné štúdio Kanál Youtube - PCI videá