Najčastejšie chyby pri aplikácii vnútorných farieb

90-fotolia_580660731.jpg

Vady náterov - druhy a príčiny vzniku

Povrchová úprava stien interiérov maliarskymi farbami prináša inšpiráciu, radosť a potešenie z vlastnej tvorivosti a nezávislosti. Avšak počas aplikácie môžu nastať rôzne komplikované situácie, spôsobené nedodržaním technologického postupu.

Príliš riedka farba - nízka viskozita

Táto situácia napríklad nastane, keď je maliarsky náter príliš nariedený. Samotná farba pri aplikácii steká, dochádza k premáčaniu a rozpusteniu spodných vrstiev, materiál má minimálnu kryciu schopnosť, vznikajú pruhy tak pri natieraní valčekom, ako aj štetcom, pretože nie je možné dosiahnuť správne rozloženie pigmentu na ploche, dochádza k praskaniu a trhaniu sa náteru, pretože je narušená možnosť spojenia živice (prepojenia polyméru medzi sebou). Veľmi častý jav tiež pri fasádnych náteroch.

Príliš hustá farba

Na druhej strane, ak je farba príliš hustá, ťažko sa rozotiera, nie je možné dosiahnuť potrebný rozliv, čím je znemožnené dosiahnuť hladký, jednoliaty náter bez štruktúry alebo stôp po nanášaní. Vysoká konzistencia náterovej hmoty spôsobuje silnú adhéziu (vnútorné pnutie), vďaka ktorej sa môže odtrhnúť spodná vrstva od podkladu. Veľká hrúbka tiež spôsobuje pomalé zasychanie, dochádza ku stekaniu a veľkej spotrebe.

Nátery nových štukových omietok

Ak idete maľovať v novostavbe, majte na pamäti, že nové omietky sú alkalické. Je nutné zistiť, či je podklad štuku dostatočne suchý a vyzretý. Veľmi často sa stáva, že je štuk zhotovený na nie celkom vyzretý podklad z jadrovej omietky a následne sa môže stať, že náter zhotovený vnútornou farbou je poškodený alkalickými výluhmi z podkladu.

Podklad z minerálnej omietky by mal mať maximálnu vlhkosť v rozmedzí  6 - 8 % zvyškovej vlhkosti. Aplikácia náterov by mala vykonávať pri teplote medzi 15 - 23 °C. Nižšie teploty spôsobujú pomalé vysychanie a môžu mať aj vplyv na pôsobenie obsiahnutých aditív tzn. na vystúpenie vápenatých a cementových výluhov  z podkladu. Pomalé vysychanie predlžuje tiež celý pracovný postup a odstup medzi ďalšími nátermi alebo nasledujúcou povrchovou úpravou.

Pred nátermi nových minerálnych podkladov je vždy nutné použiť vhodný penetračný náter. Penetračné nátery predovšetkým zjednotia nasiakavosť podkladovej vrstvy, obmedzia nežiaduce zvyškové výluhy z podkladu a zvyšujú priľnavosť ďalších vrstiev a výdatnosť náterov.

 

 

Fotogalerie

Kde nás nájdete?

Kde nás najdete?

Vaša najbližšia pobočka

Zadajte obec, ulicu, kde sa nachádzate:

Sika MBCC Slovakia spol. s r.o.
Na stanicu 937/26b
010 09 Žilina
Slovensko
IČO: 53 076 281, IČ DPH: SK2121252881

Tel.:
Fax.:
pci-sk@pci-group.eu
Odborno-technickí poradcovia PCI

COPYRIGHT 2012 ©
Fasádne štúdio - all rights reserved
Webdesign Estetica s.r.o.

Podmienky použitia / Imprint / Ochrana dát

Facebook Fasádné štúdio Kanál Youtube - PCI videá