Tento článok si nekladie za úlohu zahltiť čitateľa normami a predpismi a ani nemá čitateľa zbytočne strašiť. Jeho cieľom je zoznámiť potencionálnych investorov s rizikami, s ktorými sa môže stretnúť každý, kto sa rozhodne zatepliť dom.
Každý stavebník sa musí najskôr rozhodnúť, aký systém vlastne požaduje a ktorá firma systém zrealizuje. A tu sa môžu skrývať nečakané problémy. Je treba si uvedomiť, že aj napriek veľkému množstvu skutočne kvalitných realizátorov zatepľovacích systémov je na trhu i nemalá časť firiem, ktorá sa dopúšťa množstva závažných prešľapov pri dodržiavaní technologických postupov, prípadne pri dodržiavaní legislatívnych požiadaviek vyplývajúcich zo zákonov, záväzných predpisov a noriem. Tieto normy a predpisy sú tu predovšetkým na ochranu investorov a vychádzajú z dlhodobého sledovania porúch zatepľovacích systémov, pričom nedodržiavanie týchto požiadaviek vedie k výraznému zníženiu životnosti ETICS.
Pre neinformovaného investora sú tieto chyby zvyčajne ťažko rozpoznateľné, a keď už je niečo tak viditeľné, že si to všimne aj laik, vybavuje sa to vetou, že to tak majú vyskúšané, a že na to dávajú záruku. Málokto si však uvedomí, že pri tejto dlhodobej investícii sa závady zateplenia prejavujú do piatich rokov a sú zvyčajne kritické, kde môže hroziť aj havária celého systému. Väčšina závad spôsobených nedodržaním technologických postupov sa však prejavuje nenápadnejšie. Výsledkom toho je potom skrátenie životnosti zatepľovacieho systému na dobu niekde okolo 15 rokov a nie je výnimka, že sa systémy komplexne renovujú, či nahradzujú už po desiatich rokoch alebo aj skôr. Certifikované systémy sú konštruované a skúšané tak, aby ich životnosť dosahovala najmenej 25 rokov. Pri správnom zhotovení a správnej údržbe potom ich životnosť dosahuje aj 50 až 60 rokov.
Bežný investor sa zvyčajne vôbec nevyzná v spleti legislatívnych a technologických požiadaviek a bez kvalitného stavebného dozoru je tak väčšinou plne závislý od odbornej spôsobilosti a solídnosti aplikačnej firmy. Kvalitný stavebný dozor a kvalitná aplikačná firma sú tak najdôležitejšie články úspešného priebehu stavby. Preto, aby si aj bežný investor mohol overiť, že jeho stavba je v súlade s legislatívnymi a technologickými predpismi, pripravili sme jednoduchý prierez problematikou zateplenia, kde sú zhrnuté najčastejšie porušované body legislatívy a technologického postupu.
Správne uzavretá zmluva by mala vždy okrem iného obsahovať presné určenie zatepľovacieho systému (nie len názov výrobcu systému), typ certifikácie (ETA) a podmienky zhotovenia zatepľovacieho systému. napr. podľa STN 73 2901.
Stavebný denník je písomný záznam o priebehu prác na stavbe. Musia v ňom byť zaznamenané všetky dni, kedy na stavbe prebiehali práce a v každom dennom zázname musia byť uvedené minimálne nasledujúce údaje: mená osôb pracujúcich na stavbe, klimatické podmienky, popis a množstvo zhotovených prác, dodávky materiálov, výrobkov a zariadení pre stavbu, spôsob ich uskladnenia a zabudovania. Stavebný denník je nevyhnutný na riešenie prípadných reklamácií, nezrovnalostí s uzavretou zmluvou a pod.
Zatepľovací systém je zo zákona „stanovený výrobok" a nie je prípustné použitie tzv. skladačky. Skladba je vždy presne špecifikovaná a odskúšaná. Schválenú skladbu je možno nájsť vo výpise ETA (európske technické schválenie). Tento dokument (v závislosti od aplikovaného systému) by mal investor vždy požadovať pred začatím stavby na overenie, či je skladba systému dodržaná. V skladbe musia byť vždy dodržané nasledujúce materiály: typ lepiacej hmoty, typ hmoždiniek, tepelný izolant, typ hmoty na vytvorenie výstužnej vrstvy, typ armovacej tkaniny a typ povrchovej úpravy.
Podklad musí byť dostatočne súdržný, nesmie sa droliť alebo pieskovať. Mal by byť umytý tlakovou vodou s prídavkom saponátu, aby bol očistelý od masnoty, prachu a pod. (ušpinený podklad môže znížiť prídržnosť lepidla až o 50 %).
Lamely z minerálnej vlny sa musia vždy lepiť celoplošne. Ostatné izolanty sa musia lepiť formou pásu lepidla po celom obvode dosky doplneným o tri body lepidla na ploche izolantu tak, aby bolo min. 40 % izolantu pokrýtých lepidlom. Je neprípustné lepiť len tzv. „na buchty".
Musia byť použité rozperné kotvy uvedené vo výpise ETA a podľa špecifikácie podkladu (podľa toho či ide o lepený alebo kotvený systém). Kotvy musia byť určené podľa použitého typu muriva (iné sa používajú napr. na plnú tehlu, dutú tehlu a pórobetón). Do potrebnej dĺžky hmoždiniek sa musí započítať aj hrúbka izolantu + hrúbka lepidla + hrúbka starej omietky + minimálna kotevná dĺžka príslušnej kotvy (každý typ kotvy má inú kotevnú dĺžku - bežné rozmedzie je od 25 až do 75 mm). Na starších stavbách musí byť vykonaná skúška odolnosti kotvy proti vytrhnutiu z podkladu.
Pred zhotovením výstužnej vrstvy sa osadia všetky ukončovacie, rohové, dilatačné profily a zosilnené armovanie ako napr. diagonálne zosilnenie okolo okien. Armovacia tkanina musí byť vtlačená do lepidla (je neprípustné tkaninu zavesiť a cez ňu nanášať výstužnu vrstvu). Hrúbka výstužnej vrstvy musí byť minimálne 3 mm. Odporučená hrúbka je 3 mm až 6 mm. Armovacia tkanina sa pred nanášaním omietky nesmie prekresľovať na povrchu výstužnej vrstvy.
Nie je prípustné používať veľmi sýte odtiene, pretože tým dochádza k prehrievaniu povrchovej vrstvy, ktoré môže viesť až k popraskaniu celého povrchového systému. Pri tmavých odtieňoch môže byť na povrchu dosiahnutá teplota okolo +80 °C a pri teplotách nad +80 °C dochádza k sublimácii polystyrénu!!! Odporučená svetelná odrazivosť použitého odtieňa (index HBW) by mala byť vyššia, ako udáva dokumentácia ETICS (viac ako 25%).
Dodržanie legislatívnych a technologických požiadaviek je nevyhnutné nielen kvôli zaisteniu dlhej životnosti systému, ale aj z hľadiska možných právnych následkov vyplývajúcich z príslušných zákonov a noriem. Právna stránka veci je veľmi dôležitá najmä pri riešení možných následných sporov alebo pri čerpaní financií z dotačných programov, kde hrozí odobratie dotácie.
Vyššie uvedené požiadavky predstavujú síce malú, ale veľmi frekventovanú časť problémov, s ktorými sa investor môže stretnúť. Aby sme našim zákazníkom pomohli vyhnúť sa prípadným komplikáciám, odporúčame služby Fasádnych štúdií, ktoré bezplatne poskytujú poradenskú činnosť v oblasti problematiky zatepľovacích systémov.
Tel.:
Fax.:
pci-sk@pci-group.eu
Odborno-technickí poradcovia PCI
COPYRIGHT 2012 ©
Fasádne štúdio - all rights reserved
Webdesign Estetica s.r.o.
Podmienky použitia /
Imprint /
Ochrana dát